Şiişt, Love Speaks

Dünyada çeşitli meslekler var. Hiçbiri küçümsenemez çünkü hepsinin kendi çapında zorlukları bulunmakta. Özellikle emek harcanarak, uzun zaman çalıştıktan sonra ortaya bir ürün çıkartan insanların işi biraz daha zor. Örneğin müzik piyasası…

“Tarkan’ın ingilizce şarkıları stüdyodan çalındı”, “Tarkan’ın ingilizce şarkısı büyük gece kulüplerinde çalıyor” başlıklı haberler çıktı. Yıllarca ingilizce albüm çıkarmak için çalışın didinin, tam dinleyicilerle buluşturma aşamasına gelince şarkıları stüdyodan çaldırın.

Olayı, “Tarkan”, “ingilizce albüm” gibi ayrıntılara bakmadan, bir insanın emeği, çıkardığı ürün olarak düşündüğümüzde bile yapılan iş çok büyük bir ayıp. İnsan hakkına ve emeğe saygısızlık. Çıkar ve menfaatler için yapılan çirkin bir iş. Elbette bunu yapanların kınanması gerek. Fakat insanlarımız ve Dünya öyle bir hâl aldı ki, ibadet yerlerinde bile hırsızlık yapan zihniyete bu hırsızlığı çok görmemek gerekir.

Olayın bir de diğer yüzü var. Ya bu bir promosyon taktiği ise. Olay, çalma eylemi değil de yer değiştirme ise. Uzun zaman bekledikten sonra tutulmayan bir albüm yapmak yerine, çalındı süsüyle halk nabzı tutuluyorsa. Bu durum varsa, zaten söylenebilecek birşey yok. Bu da ticaretin çirkinliği.

İnsan emeğine ve insanlara değer veren insan olmak dileğiyle…

Erhan

Bu yazı toplam 1628 defa görüntülendi.
Entropi Logo