»

Özür Dilerim, Ne Yaparsın İnsanlık Hali İşte…

Hepinizden Özür dilerim,

Eğer üzdüysem herhangi birinizi, eğer kırdıysam istemeden kalbinizi, özür dilerim.

İnsanlık hali,
her an her dakika mutlu olunamıyor,
her an her dakika hoşgörülü olunamıyor, aslında tam bu sırada hoşgörü sırası karşımızdakinde oluyor. Eğer o da o an hoşgörülü olamıyorsa, olayların kötüye gitmesine neden olabiliyor.

“İnsanlık Hali”; hakikaten önemli bir söz, insanız ve insanlıktan kaynaklanan zaaflarımız var. Bu zaafları minimum derecede tutabilen insan mutlu olabilir, huzuru bulabilir. İşte asıl sorun da bu : “minimum derecede tutabilmek”

Aramızdan kaç kişi kendini iyi tanıyor ? Kendine itiraf edemediğini başkasından duyunca
sinirlenmiyor ?

Kaç kişi mutlu olmak ve arkadaşlarını da mutlu etmek için çaba sarf ediyor ? Kaç kişi kendinden başkalarını da çok önemsiyor ?

“Özür Dilerim”, Dünyanın en sihirli sözlerinden biri, insan hata yapar, normaldir bu durum. Peki hata yapınca özür diliyor muyuz ? Veya hatamızı kabul edebiliyor muyuz ?

Aramızdan kaç kişi hatalarından ötürü karşısındakinden özür diler ? Hatalı olduğunu bildiği halde, bunu duyduğunda sinirlenmez ?

Kaç kişi hata yapmamak için çaba sarf eder ? Kaç kişi başkalarının hatalarına göz yumabilir ?

Mutlu olmak ve mutlu yaşamaya çalışmak gerekli. Bunun yolu da insanların diğer insanlarla uyumlu ilişkisi ile olabilir. Gerektiği zaman özür dilemeli, gerektiği zaman insanlık hali deyip hoşgörülü olabilmeli.

Sizi üzdüysem, kırdıysam özür dilerim. Ne yaparsın, insanlık hali işte…

Erhan

Bu yazı toplam 1840 defa görüntülendi.
Entropi Logo