Commodore 64 Geri Döndü

1980’lerin efsanevi bilgisayarı Commodore 64’ün yeni kuşağı C64, ABD’de 30 dolardan satışa çıktı. C64 sadece bir joystickten oluşuyor. C64’ün tasarımcısı ortaokul mezunu genç bir kadın.

Bilgisayar meraklısı Jeri Ellsworth, 1980’li yılların efsanevi bilgisayarı Commodore 64’ün tüm devrelerini bir çipe sıkıştırdı ve bu çipi de Commodore 64 joystickinin içine yerleştirdi. Joystick televizyona bağlanıyor ve tüm bilgisayarı kontrol edebiliyor. Çip, 30 oyunu destekliyor, kullanıcı oyundan oyuna geçerken kaset değiştirmiyor. Yeni Commodore 64 bir joystickten ibaret.

YENİ KUŞAK C64, 30 DOLAR

Ellsworth C64 çipini gelecekte klavye ve disk sürücünün entegre edilmesine olanak verecek şekilde tasarladı. Ellsworth’ün tasarımı C64 joystick New York’un ünlü mağazalarından Mammoth Toys’da 30 dolardan satılıyor. ABD’nin en büyük perakende satış kanalı QVC, joysticki satışa çıkardığı ilk gün 70 bin sipariı aldı. Joystickin gelecek yıl ABD’nin dev perakende zincirleri Radio Shack, Best Buy, Sears ve Toys’R’Us zincirlerinde satışa çıkması bekleniyor.

HALA “GARAJDA” ÇALIŞIYOR

Ellsworth’ün tasarladığı eski bilgisayarlara hayat veren mekanizmalar, ona şimdiden “retro”-meraklıları arasında güçlü bir hayran kitlesi kazandırmış durumda. Ellsworth, bilgisayar tasarımcıları arasında da ciddi bir prestij sahibi. Dev plazalar ve borsaya açılmalarla özdeşleşen teknoloji şirketlerinin aksine Ellsworth, Silikon Vadisi’nin ruhuna uygun olarak tüm tasarımlarını garajında yapıyor. Ellsworth, meslek olarak bilgisayar firmalarına çip tasarımı konusunda dışarıdan danışmanlık yapıyor.

“EN TEMEL” BASİT DEVRELER

Ellsworth’ü bilgisayar dünyasında üne kavuşturan ise, onun karmaşık bilgisayar devrelerini fiyat ve ebat olarak küçültebilme yeteneği. Kısmen el yordamı, kısmen de hayalgücü gerektiren bu süreci Ellsworth, “el işi” olarak niteliyor. Ellsworth’ün başvuru kitabı 1970 yılında yayımlanan bir çip tasarım kitabı olan “MOS Integrated Circuits”. Ellsworth, eski çiplerin bugünkülere göre çok daha basit olduğunu ve çok daha az transistör barındırdığını, bu nedenle de temel için iyi bir başlangıç olduğunu düşünüyor.

İLK DEVRESİNİ 7 YAŞINDA YAPTI

Ellsworth’ün bilgisayarla tanışması 7 yaşında ağabeyinin Commodore 64’üyle olmuş. Ellsworth bir yandan oyunları oynarken, bir yandan da makinenin kutusundan çıkan kullanma kılavuzunu okuyarak kendi kendine bilgisayarı programlamayı öğrenmiş. “Eldekini kullanarak basit komponentlere döndüm” diyor Ellsworth, kırsal bölgede elektronik mağazası olmadığı için, devreleri radyo parçalarından yaptığını dile getiriyor.

ELEKTRONİK TUTKUSUYLA LİSEDEN AYRILDI

Ellsworth, lisedeyken yaptığı tamirat işleri ile para kazanınca liseden mezun olamadan ayrıldığını söylüyor. Bu esnada Intel 486-tabanlı bir PC monte ederek toplama bilgisayar üretip satmaya başlıyor Ellsworth ve bu işten yüklü miktarlarda para kazandığını belirtiyor. Toplama bilgisayar işini genişleterek bir elektronik tamir dükkanına dönüştüren Ellsworth, yaşadığı kentin çevresinde beş “Computers Made Easy” şubesi açıyor.

Bilişim dünyasının devlerini vuran 2000 yılındaki kriz, Ellsworth’ü de dükkanını satmaya zorluyor.

DİPLOMASIZ BİR BİLGİSAYAR DAHİSİ

İşyerini kapatan Ellsworth, elektronik devre tasarımına geri dönüyor. Elde kalan devrelerden C-1 adını verdiği bir “bukalemun” bilgisayar üretiyor. C-1’in özelliği Commodore 64 başta olmak üzere, 1980’lere ait 9 ayrı bilgisayarın işlevlerini görebilmesi. Bunlar arasında Atari, TI, Vic ve Sinclair de var.

Dünyanın en büyük bilgisayar tasarımcıları buluşması olan “Hackers Conference” ta kendi tasarımı C-1’i tanıttığında Ellsworth, birden bire bilgisayar dünyasının yıldızı oluyor. Kimileri onun doktoralı uzmanlarda dahi olmayan mekanik yeteneklere sahip olduğunu düşünüyor; kimileri de onu Macintosh’un tasarımcıları Stephen Wozniak ve Burrell Smith’e benzetiyor. (Bu iki tasarımcının da bilgisayar mühendisliği dereceleri yoktu)

ATARİ VE COMMODORE 64 YENİDEN

Atari, Kasım ayında yeni bir konsolu piyasaya çıkardı. Şirket gelecek yıl Atari’yi yeniden oyun dünyasının demirbaşlarını arasına sokmak hedefinde. Ellsworth de Commodore 64’ü bir joystick içine sıkıştırarak tasarladığı yeni kuşak C64 ile kendi piyasasında iddialı.

Yeni kuşakların Atari ve Commodore’a göre çok daha karmaşık, gerçekçi ve teknik açıdan gelişmiı oyunları tercih etmeleri, belki de bir zamanların efsaneleri Atari ve Commodore 64’ün potansiyel pazarını daralttı. Ancak, hem gençliğini 1980’lerde yaşayan bugünün yetişkinleri, hem de retro modası bu iki efsanevi ürüne yeniden satış patlaması yaptırabilir.

 

Bu yazı toplam 5379 defa görüntülendi.
Entropi Logo